Zaloguj się

EKSPERT RADZI

Beniamin Niedbalski

Beniamin Niedbalski

Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Niefabryczne instalacje gazowe w ciężarówkach już nie tak opłacalne

W zeszłym roku w pewnej firmie zainstalowano do kilku pojazdów niefabryczną instalację LNG w celu uniknięcia ponoszenia opłat drogowych na terenie Niemiec. W ostatnim czasie dochodzą do nas informacje, że od przyszłego roku nie będzie już zwolnienia z opłat drogowych dla ciężarówek wyposażonych w niefabryczne instalacje gazowe. Czy taka sytuacja będzie miała miejsce?

Dodatkowa odpowiedzialność karna za jazdę na tzw. magnesie

Kierowca podczas wykonywania przewozu użył niedozwolonego przedmiotu, tzw. magnesu mając na celu dokonanie manipulacji wskazań tachografu. Prowadzący pojazd przyjął mandat karny, jednakże został wezwany do prokuratury w charakterze podejrzanego o czyn z art. 306a § 1 Kodeksu karnego tj. za zmianę wskazań drogomierza. Czy kierowca może ponieść dodatkową odpowiedzialność karną oraz czy może ona zostać rozszerzona na pracodawcę?

Cesja wierzytelności, a postanowienia umowne w zleceniu

W ramach rozliczeń ze zleceniodawcą - firmą X, firma Y zdecydowała się na cesję wierzytelności przysługujących kontrahentowi względem jego dłużników. Większość dłużników przelała kwoty objęte cesją, jednakże część z nich odmówiła, powołując się na dodatkowe postanowienie umowy przewozu dotyczące zakazu cesji wierzytelności. Czy w takim przypadku firma Y nadal może dochodzić roszczeń względem podmiotów, w stosunku do których dokonana została cesja?

Prawne aspekty wykonywania przewozu osób w ramach aplikacji do zamawiania przewozów

Świadczenie usług przewozu osób przy użyciu popularnej na polskim rynku aplikacji do zamawiania przewozów stało się nowoczesną oraz z założenia tańszą alternatywą wobec przewozu taksówkami. Biorąc pod uwagę mnogość przepisów regulujących przewozy drogowe w ogóle1, w sposób oczywisty pojawiają się pytania natury prawnej w zakresie swobodnego dostępu do świadczenia przedmiotowych usług2 oraz odpowiedzialności administracyjnoprawnej podmiotu zajmującego się powyższą działalnością. Atrakcyjność oraz wykorzystanie nowych technologii sprawia, iż tego typu aktywność może pozornie wychodzić poza tworzone przez ustawodawcę ramy prawne prowadzenia działalności w zakresie przewozu osób.

Zasada jednej minuty w tachografach cyfrowych

Podczas załadunków oraz rozładunków zdarza się, iż kierowcy chcąc zaoszczędzić odbierany odpoczynek sięgają po zasadę jednej minuty. Na przykład w szóstej godzinie odbieranego odpoczynku, będąc wezwanym na załadunek, poruszają się tak aby w jednej minucie minimum 31 sekund było przeznaczone na odpoczynek, natomiast maksymalnie 29 sekund na jazdę. Czy powyższe postępowanie jest prawidłowe w celu zachowania ciągłości odbieranego odpoczynku i bez obaw można korzystać z dobrodziejstwa powyżej wskazanej zasady?

Przegrana batalia o przyszłość polskiego transportu

Wyniki ostatniego głosowania w Komisji Transportu i Turystyki (TRAN) odbiły się szerokim echem w całej branży TSL. Z jednej strony, odrzucono niekorzystne regulacje dotyczące pracowników delegowanych, lecz z drugiej przeforsowane zostały przepisy ograniczające swobodę w świadczeniu usług przewozowych na terenie Europy Zachodniej. Czy przewoźnicy z Polski powinni być zaniepokojeni przyjętymi przepisami?

Strajki we Francji - możliwość zwolnienia przewoźnika z odpowiedzialności za opóźnienia

Podczas realizacji międzynarodowego przewozu towarów z miejscem dostawy we Francji, kierowca został zatrzymany przez blokadę drogową w ramach akcji protestacyjnej na jednej z autostrad. Zatrzymanie pojazdu nastąpiło w sposób nagły, niedający się przewidzieć. Skutkiem postoju było jednodniowe opóźnienie na miejscu załadunku, przez co zleceniodawca chce obciążyć Przewoźnika kwotą 10.000 euro. Jednocześnie kierowca przekroczył przewidziany czas pracy, co zostało odnotowanie w tachografie zamontowanym w pojeździe. Czy w takiej sytuacji Przewoźnik jest zobowiązany do zapłaty kwoty we wskazanej wyżej wysokości oraz czy istnieje ryzyko nałożenia mandatu przez odpowiednią inspekcję drogową w zakresie przekroczenia czasu pracy przez kierowcę?

Kto ponosi odpowiedzialność za zabrudzenie naczepy?

Przewoźnik realizował przewóz maszyny rolniczej z Wielkiej Brytanii do Polski. Maszyna została zabezpieczona w sposób prawidłowy i dostarczona zgodnie z ustaleniami do odbiorcy. Przy rozładunku okazało się, że podczas przewozu z maszyny wyciekł olej hydrauliczny, który spowodował zabrudzenie przestrzeni ładunkowej. Powyższa sytuacja skutkowała brakiem możliwości załadowania kolejnego towaru oraz koniecznością umycia naczepy, co z kolei wiązało się z dodatkowymi kosztami po stronie przewoźnika. Czy w takiej sytuacji przewoźnik może żądać od nadawcy zwrotu kosztów mycia/wymiany podłogi w naczepie oraz zwrotu utraconej kwoty w wysokości całego frachtu?

Odpowiedzialność przewoźnika za przekroczenie czasu pracy kierowcy w porze nocnej

W związku z realizacją zawartych kontraktów, zatrudnieni przez pewną firmę kierowcy wykonują część swojej pracy w nocy tj. od godziny 16:00 jednego dnia do godziny 3:00 dnia następnego. Czy mając na uwadze ostatnią nowelizację ustawy o transporcie drogowym mogą bez przeszkód realizować powyższe przewozy? Dodatkowo trzeba nadmienić, że w regulaminie pracy firma ma zapisane, że praca w porze nocnej to praca pomiędzy godziną 00:00 a godziną 4:00.

Odpowiedzialność nadawcy wobec przewoźnika za anulowanie zlecenia

Korzystanie z giełd transportowych jako pośrednictwa do zawarcia umowy przewozu w ruchu międzynarodowym niesie ze sobą potencjalne ryzyko: zdarza się, że zleceniodawca krótko przed terminem załadunku informuje, że ładunek nie jest dostępny i nie dojdzie do realizacji kontraktu. Czy w takiej sytuacji firma transportowa może żądać od drugiej strony umowy stosownego odszkodowania za utratę zysku, który pojawiłby się, gdyby doszło do wykonania zlecenia?

Czy przewoźnik umowny jest zobowiązany do naprawienia szkody spowodowanej przez podwykonawcę?

Przewoźnik umowny korzystał z usług podwykonawcy, który faktycznie wykonywał przewóz. Większość operacji transportowej została wykonana prawidłowo, natomiast po rozładunku, podczas wyjazdu kierowca uszkodził towar znajdujący się na magazynie. W związku z tym zleceniodawca wystawił notę obciążeniową z tytułu uszkodzonego towaru. Czy przewoźnik umowny jest zobowiązany do naprawienia szkody spowodowanej przez podwykonawcę?

Nowe zasady wydawania zaświadczeń A1 dla cudzoziemców

W związku z brakiem rodzimych pracowników, przewoźnik postanowił zatrudnić kierowców z Ukrainy. Przedsiębiorca wykonuje przewozy głównie na terenie Francji, co wiąże się z obowiązkiem spełnienia dodatkowych warunków administracyjnoprawnych, w tym uzyskania zaświadczenia A1. Czy kierowcy z państw trzecich mogą ubiegać się o wydanie powyższego dokumentu, jakie wymogi należy spełnić?

Subskrybuj to źródło RSS