Optymalizuj logistykę w firmie: Aktualne trendy i sprawdzone rozwiązania dla Twojego biznesu

Zaloguj się

WIEDZA

Rok pracy z AutoStore

W lutym 2024 roku DSV – Global Transport and Logistics rozpoczęło realizację operacji z wykorzystaniem systemu AutoStore. Jako pierwszy operator w Polsce, DSV wprowadziło ofertę zrobotyzowanych usług logistyki kontraktowej w multiklienckim obiekcie magazynowym. Eksperci DSV podsumowali najciekawsze wnioski po niemal 12 miesiącach działania rozwiązania.

Wzrasta liczba licencjonowanych przewoźników kolejowych

W 2024 r. do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) wpłynęło 11 wniosków od nowych podmiotów o udzielenie licencji przewoźnika kolejowego. 3 przewoźników wystąpiło o rozszerzenie zakresu posiadanych już licencji. Na koniec ubiegłego roku licencję posiadało 145 przewoźników – o 6 więcej niż w 2023 r.

Zmiany w ubezpieczeniu OC wózków widłowych

Choć nie należą do typowych środków transportu, wózki widłowe również są objęte ubezpieczeniem OC. Do niedawna ten obowiązek dotyczył wyłącznie wózków wprowadzonych do ruchu drogowego, jednak 6 listopada ten stan rzeczy uległ zmianie. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wprowadza nową definicję ruchu, która istotnie wpływa także na posiadaczy wózków widłowych.

Przepisy a rzeczywistość badań kierowców zawodowych

Każdy kierowca, który chce jeździć zawodowo musi posiadać ważne badania lekarskie wstępne/okresowe oraz stanowiskowe. Okazuje się jednak, że GIP ma inne zdanie w sprawie kierowania pracowników na takie badania. Dlaczego interpretację przepisów GIP trzyma dla siebie? I czy jest to szansa na tak potrzebne oszczędności dla polskich przewoźników?

Sztuczna inteligencja zmienia e-handel

W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.

Jak najbardziej energochłonne branże radzą sobie z rosnącymi kosztami energii?

W grudniu 2024 roku sejm uchwalił ustawę przedłużającą zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, aż do końca września 2025 roku. Nowe przepisy przewidują również zamrożenie cen dla samorządów i podmiotów użyteczności publicznej, ale trwającą jedynie do marca. Przedsiębiorstwa nie zostały objęte tym przywilejem i muszą mierzyć się z rosnącymi kosztami energii. Sytuacja komplikuje się szczególnie w najbardziej energochłonnych rodzajach działalności, w tym zarządzaniu wielkopowierzchniowymi obiektami takimi jak magazyny.

Rola cyfryzacji i optymalizacji kolei w przyszłości transportu intermodalnego

Wszystko wskazuje na to, że po latach intensywnego inwestowania w infrastrukturę drogową i wspierania transportu samochodowego w Europie, przyszedł czas na kolej. W pierwszych dniach listopada Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) ogłosiło nabór wniosków na inwestycje w zakresie transportu intermodalnego. W grudniu natomiast ruszył kolejny oczekiwany nabór, tym razem na wyposażenie pojazdów kolejowych w ERTMS, czyli europejski system zarządzania ruchem kolejowym. Wraz z trwającą od kilku lat modernizacją infrastruktury kolejowej i rozwojem technologii cyfrowych oznacza to, że, wprawdzie dopiero w trzeciej dekadzie, ale jednak transport kolejowy wchodzi w XXI wiek.

Jakie zmiany czekają sektor TSL w 2025 roku?

2025 rok przyniesie szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych, które znacząco wpłyną na sektor transportu, spedycji i logistyki. Od nowych regulacji celnych, przez wdrożenie zaawansowanych technologii, po zmieniające się wymagania środowiskowe – przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do nowych realiów, by utrzymać swoją konkurencyjność.

Jak 2025 rok ukształtuje branżę e-commerce?

Nowe technologie i zmieniające się oczekiwania konsumentów nieustannie stawiają przed e-sprzedawcami konieczność szybkiego dostosowywania strategii sprzedażowych i marketingowych. Według ekspertów Klarny w 2025 roku kluczowe będzie dalsze inwestowanie w rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, oferowanie zaawansowanej personalizacji oraz tworzenie pozytywnych doświadczeń zakupowych, które przyciągną i zatrzymają klientów.

Trzy nieoczywiste wyzwania dla pracodawców w 2025 roku

Rok 2025 przyniesie kolejne, istotne zmiany kształtujące rynek pracy. Automatyzacja, zarządzanie różnorodnością kulturową oraz nowe regulacje w obszarze wynagrodzeń stawiają przed firmami przede wszystkim pytania o przyszłość ich strategii kadrowych. Jak zmierzyć się z tymi wyzwaniami i przekuć je w szanse? Job Impulse, członek Polskiego Forum HR, wskazuje kierunki działania.

Subskrybuj to źródło RSS