Zaloguj się

WIEDZA

Droga do automatyzacji operacji magazynowych

Zebra Technologies Corporation, światowy lider w cyfryzacji i automatyzacji procesów pierwszej linii, ustalił, że 82% decydentów europejskiego sektora magazynowego podziela pogląd, że większe wykorzystanie technologii i automatyzacji podnosi produktywność pracowników pierwszej linii. Jednakże niemal sześciu na dziesięciu (57%) liderów branży nie wie, od czego zacząć automatyzację w magazynie.

Efektywność energetyczna i ochrona zasobów w strategii Renault Trucks

W najnowszym raporcie zrównoważonego rozwoju, opublikowanym w czerwcu 2025 r., Renault Trucks szczegółowo opisuje strategię efektywności energetycznej i ochrony zasobów wdrożoną w swoich zakładach. Od 2019 r. emisje gazów cieplarnianych zostały zmniejszone o 26%. Celem producenta jest osiągnięcie neutralności węglowej we wszystkich swoich zakładach do 2040 roku.

Drugie życie światowej mody zaczyna się w Adamowie

Każdego roku na świecie produkowanych jest ok. 100 mld sztuk odzieży. Znaczna jej część nie trafia jednak do konsumentów, a na wysypiska, zanieczyszczając środowisko. Firma Network360 stworzyła system oparty na zasadach gospodarki obiegu zamkniętego, który umożliwia zapobieganie temu marnotrawstwu. Jego sercem jest magazyn DSV – Global Transport and Logistics w Adamowie k. Warszawy, pełniący funkcję globalnego hubu dystrybucyjnego.

Jak uniknąć kar za niewłaściwe zabezpieczenie ładunku?

Co roku na drogach Unii Europejskiej dochodzi do  incydentów i wypadków spowodowanych niewłaściwym rozmieszczeniem lub zamocowaniem ładunków. W niektórych państwach członkowskich obowiązują  szczegółowe przepisy w tym zakresie, których należy przestrzegać, by nie narazić się na dotkliwe kary. Wykrycie nieprawidłowości w tym zakresie może kosztować nawet kilka tysięcy euro i zakaz jazdy do chwili, gdy ładunek zostanie zabezpieczony właściwie. 

Słowenia w centrum europejskich przemian logistycznych

W obliczu zakłóceń w globalnym handlu i łańcuchach dostaw spowodowanych napięciami geopolitycznymi, niezawodna infrastruktura logistyczna staje się kluczowym czynnikiem odporności gospodarczej i strategicznej autonomii. Wojna w Ukrainie, ataki na statki towarowe na Morzu Czerwonym oraz idąca za tym blokada Kanału Sueskiego i coraz bardziej protekcjonistyczna polityka handlowa Stanów Zjednoczonych powodują przesunięcia globalnych szlaków handlowych, zmieniając tradycyjny układ korytarzy transportowych. Coraz częściej firmy poszukują bliższych, bardziej stabilnych i niezawodnych alternatyw.

Absorbery w opakowaniach

Niepozorna wkładka ukryta pod mięsem, rybą czy owocami to dziś znacznie więcej niż element opakowania. To technologia, która chroni żywność, wydłuża jej świeżość, a w nowoczesnym wydaniu – jest przyjazna dla środowiska. Choć przez lata kojarzona była z kontrowersjami, dziś staje się symbolem zmiany w myśleniu o pakowaniu jedzenia. Jak odróżnić bezpieczną wkładkę od tej ryzykownej? Czy można ją kompostować? I dlaczego celuloza może zrewolucjonizować rynek opakowań? Wiedzą ekspercką dzieli się Enverde. 

Logistyczny Wrocław

Ekspansja jednego z największych azjatyckich graczy e-commerce w rejonie Wrocławia może zapoczątkować nową falę inwestycji logistycznych z Dalekiego Wschodu. W ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat Shein uruchomił aż dziewięć centrów magazynowych w aglomeracji. Dla innych azjatyckich platform, może być to wyraźny sygnał, że Dolny Śląsk jest sprawdzonym hub-em logistycznym do obsługi rynku europejskiego.

Bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw branży fast fashion

Trend fast fashion sprawia, że logistyka w branży odzieżowej jest bardzo wymagająca. Moda zmienia się błyskawicznie, co powoduje, że od sprawnego zarządzania operacjami, procesami magazynowymi, transportowymi i zwrotami w e-commerce zależy efektywność producentów odzieży i sieci handlowych. Przykłady klientów Silny&Salamon dobrze obrazują różnorodność wyzwań i potrzeb tym sektorze.

Transport pod presją: czy da się jeszcze utrzymać rentowność?

Wymiana tachografów, malejąca liczba zleceń, rosnące koszty i lawinowy wzrost upadłości – sektor TSL znalazł się w sytuacji, która zmusza firmy do działania. Cięcie kosztów to za mało. Coraz więcej przewoźników szuka rozwiązań, które uproszczą operacje, ograniczą ryzyko kar i pozwolą zachować rentowność. W praktyce kluczowe okazuje się nie tylko co, ale z kim – i na jakich warunkach.

Subskrybuj to źródło RSS