Optymalizuj logistykę w firmie: Aktualne trendy i sprawdzone rozwiązania dla Twojego biznesu

Zaloguj się

EKSPERT RADZI

Kto może ubiegać się o zwrot akcyzy i jakie warunki muszą spełnić firmy transportowe?

Firmy transportowe, które chcą ubiegać się o zwrot akcyzy, muszą spełnić określone warunki, które zależą od przepisów obowiązujących w różnych krajach Unii Europejskiej. Procedura zwrotu podatku akcyzowego jest skomplikowana, ale dla firm transportowych może stanowić istotną ulgę finansową. Warto zatem zrozumieć, kto może skorzystać z tego rozwiązania i jaką procedurę należy przejść, aby uzyskać zwrot.

Błędne dane w zleceniu transportowym a odpowiedzialność przewoźnika

Mimo najlepszych chęci i rzetelnego podejścia przewoźnika realizacja zlecenia transportowego może się nie udać z innych przyczyn. Jedną z nich bywa umieszczenie w zleceniu błędnych informacji, co w praktyce może uniemożliwić realizację zlecenia. Co to oznacza dla przewoźnika?

Jak długo przechowywać nieodebrany towar, kto płaci za magazynowanie?

W branży transportowej niekiedy zdarza się, że odbiorca odmówi przyjęcia towaru dostarczonego przez przewoźnika. W rezultacie kierowca pozostaje z pełnym autem dostawczym i jest pozbawiony możliwości realizowania kolejnych przewozów. Czy w takiej sytuacji przewoźnik ma obowiązek przechowywać ładunek, a jeżeli tak – kto ponosi wynikłe z tego tytułu koszty?

Prawne aspekty dochodzenia odszkodowań w przypadku kradzieży ładunku 

Kradzież ładunku to przestępstwo, które może dość mocno wpłynąć na płynność finansową firmy. W związku z tym warto dochodzić odszkodowania, które może stanowić formę rekompensaty za poniesione szkody. Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej po kradzieży ładunku? Jak znaleźć prawnika specjalizującego się w tego typu sprawach?

Przeładunek towaru bez zgody - jakie będą konsekwencje (na podstawie konwencji CMR)

Celem konwencji CMR (Konwencji o umowie międzynarodowego przewodu drogowego towarów z dnia 19 stycznia 1956 roku) jest ochrona klientów i spedytorów przed nieuczciwymi praktykami.  Dzięki umowie CMR, której stronami są przewoźnik i nadawca, zapewnia się bezpieczeństwo przewozu oraz terminowość wykonania usługi.

Kto ponosi odpowiedzialność za czynności ładunkowe, rozmieszczające, zabezpieczające?

Przygotowanie do transportu towaru wymaga wysokiej dbałości o kwestie bezpieczeństwa. Jest to konieczne zarówno w odniesieniu do przewożonego ładunku, jak i samego procesu przewozu. Przed wykonaniem usługi należy więc we właściwy sposób rozmieścić i zabezpieczyć towary.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. Jak zrobić to legalnie?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę to jeden ze sposobów zakończenia stosunku pracy. Choć jest często stosowanym środkiem, który nie wymaga żadnego specjalnego trybu, to wciąż wzbudza wiele wątpliwości. Pytania pojawiają się przede wszystkim po stronie pracodawców, którzy nie są pewni, jak w legalny i właściwy sposób wypowiedzieć umowę pracownikowi. I faktycznie naruszenie przepisów w tej materii może powodować liczne, negatywne konsekwencje prawne dla pracodawcy. O czym powinien wiedzieć, zanim podejmie taki krok?

Kontrahent nie płaci? Poznaj wady i zalety faktoringu

Obecny kryzys gospodarczy sprawia, że utrzymanie płynności finansowej w przedsiębiorstwie nie jest łatwe. Potwierdzają to m.in. wyniki badań prowadzonych co roku przez Biuro Informacji Gospodarczej, według których 70% firm doświadcza w swojej działalności zatorów płatniczych trwających ponad 60 dni. Problem z uzyskaniem zapłaty za dostarczony towar lub wykonaną usługę może mieć negatywny wpływ na sytuację finansową przedsiębiorstwa. Czy poza windykacją, istnieje inna metoda, dzięki której uchronimy się przed brakiem spłaty od kontrahenta?

Ustawa o Systemie Informacji Finansowej. Co się zmieni?

Dnia 1 grudnia 2022 roku w Senacie pojawił się projekt ustawy o Systemie Informacji Finansowej. Wiąże się ona z publikacją dwóch wspólnotowych aktów prawnych: dyrektywy 2018/843 w sprawie zapobiegania wykorzystania systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu oraz dyrektywy 2019/1153, która ustanawia zasady ułatwiające korzystanie z informacji finansowych i innych informacji w celu zapobiegania niektórym przestępstwom. Co ulegnie zmianie po wejściu tej ustawy w życie? Na kogo będzie mieć największy wpływ? Wyjaśniamy.

Z etykietą
Subskrybuj to źródło RSS