Zaloguj się

Komentarz tygodnia

Czy napięta sytuacja geopolityczna w naszym regionie może zakłócić dobrze funkcjonujące morskie łańcuchy dostaw?

Region Morza Bałtyckiego jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Europie. Dla wielu położonych tu krajów morskie połączenia stanowią istotny warunek wymiany gospodarczej. Czy jednak coraz bardziej napięta sytuacja geopolityczna, a zwłaszcza wojna w Ukrainie mogą zakłócić dobrze funkcjonujące morskie łańcuchy dostaw w naszym regionie? Ostatnie doniesienia o zerwanych kablach na dnie Bałtyku i „flocie cieni” budzą trwogę. Czy żegluga na Bałtyku jest bezpieczna? Komentarza udziela prof. Marek Grzybowski, prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.

Zmiany w biznesie morskim w 2025

Fracht morski odgrywa kluczową rolę w globalnej wymianie handlowej, a jakie zmiany czekają go w 2025 roku? Czy da się poprawić terminowość statków i jakie ma to znaczenie dla polskiego biznesu? Od stycznia weszła w życie kolejna faza zwiększenia kontrybucji w Europejskim Systemie Handlu Emisjami przez transport morski. Jaką drogę wybrać przy dekarbonizacji transportu morskiego? Komentarza udziela Przemysław Komar, Seafreight Product Director CEE w Rohlig SUUS Logistics.

5 trendów w automatyzacji na 2025 rok

Rozpoczynając 2025 rok możemy być pewni, że krajobraz automatyzacji magazynów czekają transformacyjne zmiany. Te, napędzane postępem technologicznym i zmieniającą się dynamiką rynku, oferują niezwykłe możliwości firmom dążącym do poprawy wydajności, zrównoważonego rozwoju i satysfakcji klienta. Oto 5 kluczowych trendów w automatyzacji magazynów, o których wspomina Anna Wiśniewska, Managing Director w Element Logic Poland.

Rok 2025 będzie należał do LNG i BioLNG?

Wobec wyzwań związanych z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych, jedną z kluczowych metod dekarbonizacji w transporcie drogowym staje się paliwo gazowe. LNG i Bio LNG już obniża emisyjność łańcuchów dostaw, ale dla dalszego rozwoju potrzebne jest wsparcie. Jak wygląda sytuacja na rynku i znaczeniu paliw gazowych dla zrównoważonych łańcuchów dostaw?  Komentarza udziela Piotr Rutkowski, prezes zarządu Targor-Truck.

Nowoczesne rozwiązania logistyczne w 2025

Rok 2025 zapowiada się dla branży logistycznej jako okres wyzwań, ale i szans. Umiarkowany optymizm wśród polskich przedsiębiorców potwierdzają grudniowe dane z Miesięcznego Indeksu Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego, które wskazują na przewagę nastrojów pozytywnych. Czy zmagającemu się z rosnącymi kosztami i niedoborem pracowników sektorowi może pomóc rozwój centrów fulfillment oraz transgranicznej logistyki e-commerce? Czy kluczowe będzie utrzymanie równowagi między efektywnością a elastycznością oraz inwestowanie w innowacyjne technologie? Komentarza udziela Yann Belgy, dyrektor zarządzający ID Logistics.

E-commerce 2024 – Transformacja rynku w Polsce i na świecie

Rok 2024 był przełomowy dla e-commerce, zarówno w Polsce, jak i w ujęciu globalnym. Sektor, który już od lat notuje dynamiczne wzrosty, w ostatnich miesiącach przeszedł kolejną fazę transformacji. Konsumenci, sprzedawcy i operatorzy logistyczni zmierzyli się z wyzwaniami gospodarczymi, technologicznymi i środowiskowymi, które wymusiły nie tylko adaptację do nowych warunków, ale również dalsze inwestycje w innowacje. Kluczowe znaczenie odegrała automatyzacja procesów oraz rozwój infrastruktury wspierającej handel online, w tym automaty paczkowe, które są integralnym elementem ekosystemu e-commerce. Jakie kluczowe trendy zdominowały polski rynek e-commeerce w 2024 roku? Komentarza udziela Łukasz Łukasiewicz, Operations Manager, SwipBox Polska.

Branża TSL w 2025 roku: cyfryzacja, bezpieczeństwo i strategiczna restrukturyzacja

Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja przedsiębiorstw, to tylko niektóre z trendów, które będą kształtować branżę TSL w 2025 roku. Jak globalne wyzwania i nowe regulacje prawne  wpłyną na konsumentów i zmiany warunków rynkowych? Komentarza udziela Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Czy cross-border to strategiczny kierunek rozwoju e-sklepów?

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na dostawy międzynarodowe, cross-border e-commerce staje się jednym z głównych motorów wzrostu w e-commerce. Polskie e-sklepy coraz chętniej rozszerzają swoją działalność na rynki zagraniczne, czerpiąc z tego wyraźne korzyści. Czy Cross-border to strategiczny kierunek rozwoju e-sklepów? Komentarza udziela Piotr Pydzik, Operations Director w Packeta Poland.

Subskrybuj to źródło RSS