Zaloguj się

AKTUALNOŚCI: raporty i analizy

Rok wyzwań w polskim i europejskim transporcie

Eksperci zgodnie przyznali, że ubiegły rok był trudny. Choć jego ostatnie miesiące przyniosły widoczną poprawę na rynku przewozowym, to dopiero drugi i trzeci kwartał bieżącego roku będzie prawdopodobnie dla branży testem sprawdzającym i pokaże na ile sytuacja w sektorze TSL się stabilizuje. Jak zauważa Grzegorz Wójcik, Country Manager Eurowag w Polsce – „W obliczu wyzwań rynkowych firmy transportowe w ubiegłym roku reagowały dwoma, skrajnymi podejściami do biznesu – część z przedsiębiorców decydowała się dostosować do zmniejszonego popytu w swoich tradycyjnych sektorach, a druga część aktywnie poszukiwała nowych klientów i kierunków, jednocześnie koncentrując się na zrównoważonym wzroście i efektywności operacyjnej oraz starannym zarządzaniu transportem”. Jak eksperci Inelo z Grupy Eurowag, a także uczestnicy jednej z ostatniej debaty PITD oceniają poprzedni rok i co ich zdaniem przyniesie najbliższa przyszłość?

DHL Express publikuje wyniki globalnego badana zrównoważonego rozwoju

Jak wynika z globalnego badania DHL Express, zrównoważony rozwój stał się strategicznym celem dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), znacząco wpływając na ich długoterminową wartość i wiarygodność. Aby lepiej zrozumieć rosnące znaczenie tego aspektu w operacjach łańcucha dostaw, DHL Express przeprowadził szczegółowe badanie wśród 5 tys. decydentów MŚP na 11 rynkach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Australii, Chinach, Japonii, Kanadzie i Indiach. Firmy biorące udział w badaniu reprezentowały 9 sektorów, w tym handel detaliczny, dobra konsumpcyjne, modę, technologię oraz usługi finansowe, dostarczając cenne wnioski, które pomogą MŚP rozwijać się i wykorzystywać nowe możliwości. Na tej podstawie powstał e-Book, który przedstawia wpływ, jaki zrównoważony rozwój wywiera na MŚP i ich działania w łańcuchu dostaw.

Eurowag ocenia stan transportu drogowego na 9 europejskich rynkach

Najnowszy raport Eurowag przedstawia prognozy dotyczące rozwoju branży TSL i trendy na nadchodzący 2025 rok, jak również przegląd najbardziej znaczących firm transportowych z 9 rynków w 4 kategoriach specjalnych: Lider rynku (Market Leader), Innowator Technologiczny (Tech Traiblazer), Firma z Potencjałem (Silent Performer) oraz Gwiazda Zrównoważonego Rozwoju (Sustainability Star).

Nowe ścieżki rozwoju transportu drogowego

Od połowy 2023 roku w transporcie drogowym trwa silne spowolnienie. Ponad połowa badanych przez TLP i Spotdata deklaruje spadek przychodów, a prognozy krótkookresowe nie są optymistyczne. Ale paradoksalnie w branży widać też wiele pozytywnych zmian strukturalnych – firmy liczą na to, że w długim okresie wróci wzrost i rentowność biznesu. Dlatego dostosowują się do nowych warunków, podnoszą efektywność, inwestują w nowe technologie i stawiają na cyfryzację. To najważniejsze wnioski z raportu „Transport drogowy w Polsce 2024/2025” przygotowanego przez związek pracodawców „Transport i Logistyka Polska” (TLP) i centrum analiz Spotdata, we współpracy z Continental Opony Polska i Shell Polska.

Trendy i sytuacja na rynku TSL – Raport ,,Rynek transportowy 2024/2025’’

Wzrasta liczba ofert przewozowych, bo firmy produkcyjne i dystrybutorzy coraz częściej szukają wolnych ciężarówek. Na rynku transportowym brakuje bowiem powierzchni ładunkowej, a małe i średnie przedsiębiorstwa ograniczają liczbę własnych flot. Załadowcy szukają więc pojazdów nie tylko na rynku kontraktowym, ale także spotowym. Trans.eu Group opublikował właśnie coroczny raport podsumowujący sytuację na rynku transportowym w UE.

Subskrybuj to źródło RSS