Optymalizuj logistykę w firmie: Aktualne trendy i sprawdzone rozwiązania dla Twojego biznesu

Zaloguj się

EKSPERT RADZI

Kamila Wasilewska

Kamila Wasilewska

Radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu, absolwentka m.in. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Wyższej Szkoły Bankowej, British Law Centre, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Specjalizuje się w technologiach finansowych, prawie spółek, prawie transportowym i wspieraniu prawnie sektora e-commerce. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek.


rpms small


Kancelaria Prawna RPMS Staniszewski & Wspólnicy specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podmiotów gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem e-commerce oraz sektora IT. Doświadczona i szeroka kadra pozwala na świadczenie pełnego wsparcia prawnego, od ochrony właśności intelektualnej, ochrony marki, przez przekształcenia spółek, koordynowanie procesów windykacyjnych, po realizacje z zakresu prawa mediów oraz prawa transportowego. RPMS działa w wymiarze ogólnopolskim i posiada placówki w największych polskich miastach, a także międzynarodowym, pracując z zagranicznymi klientami z państw członkowskich Unii Europejskiej, a także wspomagając prawnie przedsiębiorców działających w skali międzynarodowej.

 

Czy do zwrotu towaru zakupionego w sieci potrzeba paragonu?

Zakup produktów w sklepie internetowym zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Kupiona bez wcześniejszego obejrzenia rzecz może nie wyglądać tak, jak na załączonym zdjęciu. Może też zostać uszkodzona podczas transportu, albo po prostu nie odpowiadać nam wizualnie. W przypadku ubrań bywa też, że po prostu nie pasuje na nas dany rozmiar. Z tego względu naturalne jest, że jako konsumenci kupujący w sieci, chcemy mieć możliwość zwrotu towaru. Jednak co zrobić, gdy w paczce nie ma paragonu?

Brak oznaczenia CE na produkcie – konsekwencje prawne

Sprzedaż produktów w sieci, zwłaszcza na poziomie międzynarodowym, wymaga w niektórych przypadkach umieszczenia oznaczenia CE na towarze. Według aktualnie obowiązujących przepisów wiele produktów wprowadzanych na rynek w Unii Europejskiej musi takie oznaczenie posiadać. W regulacjach znajdziemy też konkretne wskazania co do tego, jak je uzyskać. Co się stanie, gdy nie umieścimy oznaczenia CE na swoim towarze? Jakie będą tego konsekwencje?

Czym jest kara umowna i jak ją prawidłowo stosować?

Regulacja praw i obowiązków stron to jedna z najważniejszych kwestii w każdej umowie cywilnoprawnej. Należy zrobić to w taki sposób, aby nie pozostawiać między stronami pola do swobodnej interpretacji. Tak długo, jak podmioty będą działać zgodnie z przyjętymi zasadami, współpraca układa się pomyślnie. Jednak umowy tworzy się „na czas wojny, a nie pokoju”, dlatego lepiej pamiętać o zabezpieczeniu swoich interesów. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań w tym zakresie wymienia się kary umowne. Czym są i jak skutecznie z nich korzystać?

Jak zatrudnić imigranta z Ukrainy? Jakie dokumenty są potrzebne i czy obecnie procedura została uproszczona?

Na polskim rynku pracy z roku na rok przybywa imigrantów poszukujących zatrudnienia. Obecnie, z uwagi na trwający konflikt rosyjsko-ukraiński, może być ich znacznie więcej niż wcześniej. Obywateli z wybranych krajów Europy Wschodniej, w tym m.in. z Ukrainy można zatrudnić w Polsce na podstawie procedury uproszczonej. Dzięki temu pracodawca musi spełnić mniej formalności, a cały proces przebiega znacznie szybciej. Na czym polega uproszczona procedura oświadczeniowa i w jaki sposób można z niej skorzystać?

Zaliczka czy zadatek – czym się od siebie różnią? Co wybrać?

Pojęcia zaliczki i zadatku często są używane zamiennie, co świadczy o ich błędnym rozumieniu. Choć oba są formą zabezpieczenia transakcji w obrocie gospodarczym, to znacząco się od siebie różnią. Inne będą przede wszystkim konsekwencje wynikające ze stosowania zaliczki i zadatku. Z tego artykułu dowiesz się, którą formę zabezpieczenia wybrać i jakie są jej następstwa.

Polski Ład a branża transportowa. Jaka forma prowadzenia działalności da najwięcej korzyści?

Z początkiem 2022 roku pojawiła się największa od lat zmiana w polskim systemie podatkowym. Określana jako Polski Ład nowelizacja ustaw podatkowych modyfikuje zasady rozliczania działalności gospodarczej oraz strukturę obciążeń podatkowych. Jakie zmiany pojawią się w ramach branży transportowej? Jakie będą skutki Polskiego Ładu dla poszczególnych form prowadzenia tego typu działalności?

Windykacja należności w transporcie. Jak odzyskać zaległe płatności?

Dzięki uwolnieniu działalności gospodarczej i otwarciu granic, doszło do intensywnego rozwoju tysięcy polskich firm. Do najbardziej dynamicznie rozwijających się branż można zaliczyć logistykę, spedycję i transport. Ich zasięgi są zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Coraz większa liczba polskich kierowców wykonuje przewozy m.in. do Włoch, Francji i Niemiec. Jeśli kontrahenci firm transportowych terminowo spłacają należności, wszystko idzie gładko. Jednak w sytuacji, w której kontrahent odmawia regulacji faktury, pojawia się poważny problem. Jak skutecznie windykować w branży transportowej?

Przepisy prawne, które regulują pracę przewoźników międzynarodowych

Przewóz towarów uznaje się na bardzo ważną gałąź gospodarki - zarówno w kontekście krajowym, jak i międzynarodowym. Jednak transport na duże odległości generuje ryzyko uszkodzenia bądź utraty towaru w trakcie realizacji usług przez przewoźnika. Częstym problemem są też opóźnienia w dostawie. Pieczę nad standardem usług transportowych na skalę międzynarodową sprawują odpowiednie regulacje prawne. Jakie przepisy krajowe, międzynarodowe i wspólnotowe zawierają konstrukcje normujące pracę przewoźników?

Subskrybuj to źródło RSS