Witam,
Przede wszystkim zastrzegamy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za błędy czy konsekwencje wynikające z zastosowania informacji dostępnych w naszym serwisie. Nasze porady nie mają też charakteru informacji celnej, o której mowa w art. 14 Unijnego Kodeksu Celnego, ani nie mają cech Wiążącej Informacji o Pochodzeniu (WIP). W celu uzyskania wiążącej informacji sugerujemy kontakt z urzędem celno-skarbowym lub izbą administracji skarbowej.
W odpowiedzi na Pana pytanie mogę jednak dodać, że jak wynika z zapisów cytowanego wcześniej art. 62 Rozporządzenia wykonawczego do UKC - nr 2447/2015, data rozpoczęcia okresu, w którym obowiązuje deklaracja dostawcy, jest jednym z elementów tej deklaracji. Jednocześnie data ta nie może być wcześniejsza niż 12 miesięcy przed datą wystawienia. W przypadku naruszenia tego ograniczenia nie tylko ten element deklaracji, ale i cała deklaracja dostawcy staje się nieprawidłowa (nieważna) - nie może zatem wywoływać skutków prawnych.
Niezależnie od powyższego pamiętać trzeba, że przy badaniu dokumentów pochodzenia, a więc również dokumentów dostawy, najpierw bada się ich poprawność formalną (czy dokument został wystawiony przez właściwy podmiot, czy ma odpowiednią treść, w tym czy został wystawiony za odpowiedni okres), a dopiero później jego zawartość merytoryczną. W opisywanym przypadku deklaracja dostawy posiada błędy formalne, co ją dyskwalifikuje bez względu na sposób wykorzystania.
Pozdrawiam
Roman Andrzejewski
Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania