Witam,
Taki czyn organ celny może uznać i zakwalifikować jako nielegalne wprowadzenie. Towar bowiem znajduje się już w obrocie (w magazynie firmy), mimo, że nie przeszedł odprawy celnej. Naliczenie cła wówczas odbędzie się w decyzji celnej i jest to dłuższy proces.
W przypadku zaś, gdy organ dopuści możliwość spóźnionego zgłoszenia towaru do odprawy na podstawie dokumentu tranzytowego, to naliczenie cła odbędzie się w dokumencie odprawy celnej. Aby to jednak mogło nastąpić, importer powinien ubiegać się o zastosowanie wobec niego tzw. abolicji celnej - czyli wskazania okoliczności, które usprawiedliwiają jego czyn i zostały wykazane w art. 103
ROZPORZĄDZENIA DELEGOWANEGO KOMISJI (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego.
Niezależnie od powyższego słusznym byłoby rozważyć złożenie przez sprawcę czynu zabronionego (chodzi o zaniechanie i spóźnienie do odprawy) wniosku o "czynny żal", który uchroni przed konsekwencją karno-skarbową - grzywnę w formie mandatu.
Pozdrawiam
Roman Andrzejewski
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania