Witam,
sprawa nie jest oczywista i jednoznaczna.
Przede wszystkim bowiem należy rozstrzygnąć czy sprzedaż na tych zasadach jest eksportem czy też dostawą w kraju. Kwestia stawki podatku VAT jest sprawa wtórną, choć w jednym i drugim przypadku stosowanie stawki 0% jest możliwe.
Kiedyś urzędy skarbowe, już w kontekście samych warunków dostawy (FCA) uznawały, że taka sprzedaż jest dostawą w kraju. W literaturze tej czynności przypisywano cechy eksportu pośredniego. Od pewnego czasu o zaliczeniu do tej kategorii decydują nie warunki dostawy, a organizacja transportu. Jednocześnie przypomnieć należy, że te pojęcia nie muszą być tożsame. Warunki dostawy ustalane wg formuły INCOTERMS 2010 określają jedynie po czyjej stronie (kupujący, sprzedający) są koszty transportu. Ich ponoszenie nie musi oznaczać jednak organizacji transportu, zwłaszcza, że jest możliwe przerzucanie tych kosztów. Zatem w przypadku gdy organizacją zajmie się sprzedający, a następnie koszty te refakturuje na kupującego to nadal mamy do czynienia z EXW lub FCA. Oczywiście klasyczne EXW i FCA jest też wtedy, gdy zarówno jednym (organizacja), jak i drugim (koszty) zajmuje się kupujący.
Przechodząc do pytania - gdy założymy, że zarówno organizacja jak i koszty transportu znajdują się po stronie kupującego to, jak już wcześniej zaznaczono, mamy do czynienia jedynie z dostawą w kraju. Wysyłka sprzedawanych towarów, która się tutaj rozpoczyna, odbywa się na rzecz kupującego. Zatem to za jego sprawą następuje wywóz towaru poza UE. W efekcie, zgodnie z art. 2 pkt. 8 ustawy VAT, czynność ta ma znamiona eksportu i to kupujący, od którego zależą te czynności, jest eksporterem. Polski dostawca zaś wydaje towar na terenie kraju i rozpoznaje swe działanie jako dostawę w kraju. Oczywiście powyższy układ powinien znaleźć swoje przełożenie także na sposób odprawy celnej i zapisy w zgłoszeniu celnym wywozowym (IE529).
Dla lepszego zgłębienia tego tematu polecam lekturę Interpretacji podatkowej nr 0112-KDIL1-3.4012.97.2018.2.JN
Rozpoznanie transakcji jako dostawy w kraju, nie pozbawia prawa do stosowania 0% stawki podatku VAT, tym bardziej, że sprzedaż ta owocuje wywozem towaru z UE. Z tego powodu nazywa się ją też eksportem pośrednim. Jednakże aby zastosować ww. stawkę VAT trzeba spełnić warunki z art. 41 ust.11 ustawy VAT czyli:
- uzyskać potwierdzenie wywozu towaru poza UE (zazwyczaj IE 599)
- z dokumentu wywozowego (IE 529) musi wynikać, że dotyczy on sprzedawanych towarów.
Pozdrawiam
Roman Andrzejewski
Instytut Logistyki i Magazynowania