Optymalizuj logistykę w firmie: Aktualne trendy i sprawdzone rozwiązania dla Twojego biznesu

Zaloguj się
Michał Koralewski

Michał Koralewski

Czasopismo Logistyka nr 5/2024, listopad

Koncepcja „czystej karty” mocno rezonuje w branży logistycznej. Symbolizuje nie tylko konieczność redukcji śladu węglowego i ochrony środowiska, ale także nowe perspektywy i innowacyjne rozwiązania logistyczne. Odwracając tę nową kartę, pozostawiamy za sobą przestarzałe praktyki i na nowo rozpisujemy zasady optymalizacji procesów logistycznych, skupiając się na zrównoważonym rozwoju i efektywności.
W tym numerze zagłębiamy się w wiele tematów nawiązujących do „czystej karty”: zarówno w kontekście rozpisanych na nowo procesów logistycznych, premiery innowacyjnego recyklomatu, nowego podejścia do zwrotu baterii samochodów elektrycznych, jak i pojazdów napędzanych „czystą” energią. Badamy wyzwania i możliwości, jakie niesie ze sobą ta zmiana paradygmatu, od rozwoju infrastruktury po reorganizację łańcuchów dostaw.

Zeroemisyjny e-commerce. Jak to zrobić?

Wypracowanie zeroemisyjnych rozwiązań logistycznych i modelu zachęcającego klientów sklepów internetowych do bardziej ekologicznych wyborów – to główne cele międzynarodowego projektu GreenTurn. Jego liderem jest Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, a partnerami m.in. InPost i Miasto Poznań.

Trzy słowa dla czystszej planety: Rewolucyjny recyklomat prosto z Poznania!

- Witamy Państwa bardzo serdecznie. Maszyna, którą widzicie przed sobą jeszcze kilka miesięcy temu była zaledwie wizją naukową. Dzisiaj jest rzeczywistością, którą za chwilę sami będziecie mogli przetestować. Tymi słowami powitano dziennikarzy, którzy tłumnie pojawili się dzisiaj w atrium Łukasiewicz - Poznańskiego Instytutu Technologicznego. W obliczu nadchodzących zmian w polskim systemie kaucyjnym trzy podmioty: Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, firma Czysta Polska i platforma płatnicza Tpay połączyły siły, aby stworzyć innowacyjne urządzenie, które może zrewolucjonizować sposób, w jaki Polacy oddają plastikowe butelki do recyklingu. Nowy Recyklomat, zaprezentowany podczas dzisiejszej konferencji, nie tylko ułatwi proces zwrotu opakowań, ale również umożliwi natychmiastowy zwrot kaucji na konto bankowe użytkownika bez konieczności podawania danych bankowych.

Czasopismo Logistyka nr 4/2024, sierpień

Transport intermodalny polega na przewozie ładunków z wykorzystaniem co najmniej dwóch różnych środków transportu, ale bez przeładunku samych towarów. Cały proces odbywa się w jednej jednostce ładunkowej, takiej jak kontener czy nadwozie wymienne. W najnowszym numerze zwracamy uwagę na wyzwania stojące przed transportem intermodalnym w Polsce. Wskazujemy m.in. na niewystarczającą dostępność i przepustowość infrastruktury kolejowej oraz niską gęstość terminali intermodalnych w porównaniu z krajami zachodnimi. Oprócz tego rozmawiamy o meandrach transformacji mobilności, inwestycjach w zrównoważony rozwój i sztuczną inteligencję, prezentujemy ciekawostki związane z transportem ponadgabarytowym, uczymy redukowania emisji w logistyce, piszemy o robotach humanoidalnych, nowoczesnym centrum logistycznym Żabki, logistyce ostatniej mili i nowoczesnych strategiach logistycznych w e-commerce.

Czasopismo Logistyka nr 3/2024, czerwiec

Logistyka kosmiczna stawia przed nami wyzwania, jakich wcześniej nie doświadczaliśmy. Transport towarów na orbitę to poważny sprawdzian zarówno zaawansowania technologicznego, jak i efektywności finansowej. Każdy dodatkowy kilogram ładunku oznacza przecież koszty – nomen omen – astronomiczne, a każda misja to prawdziwy logistyczny majstersztyk, w którym trzeba wszystko zaplanować bardzo szczegółowo: od prowiantu dla astronautów, który musi przetrwać ekstremalne warunki, po precyzyjnie zaplanowane moduły stacji kosmicznych. Do tego przestrzeń kosmiczna nie jest wolna od zagrożeń. Kosmiczne śmieci, kolizje, awarie sprzętu – to tylko niektóre z problemów, z którymi należy się zmierzyć.
Warto również zapoznać się z innymi artykułami, m.in. ze wskazówkami na temat liczenia emisji CO2 w praktyce, nowościami w obszarze cyfryzacji portów morskich i terminali oraz rozwojem e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej.

Czasopismo Logistyka nr 2/2024, kwiecień

Lekturę rozpoczynamy pytaniem: "Czy czeka nas nowy światowy „ład logistyczny”?". Światowa scena logistyczna to nie tylko miejsce, gdzie ekonomia spotyka się z geografią, ale także pole walki, na którym 50 krajów toczy bitwę o przyszłość handlu i produkcji. W tym wydaniu przyjrzymy się blisko procesom zachodzącym w krajach Zatoki Perskiej, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej i Afryki, analizowanym przez ponad 800 ekspertów zaproszonych do współpracy przez jeden z największych i najbardziej innowacyjnych na świecie operatorów logistycznych - kuwejcki koncern Agility.
Następnie zagłębimy się w temat optymalizacji kosztów łańcucha dostaw. Twarde dane stają się w tym przypadku kluczowym narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej, prowadząc nas przez labirynt efektywnego planowania i trafnych decyzji.
Ekologia stała się tematem gorącym jak nigdy wcześniej. W artykule "10 kroków do dekarbonizacji Twojej firmy" zastanowimy się, jak coraz silniejszy zwrot ku dekarbonizacji gospodarki wpływa na strategie firm, szczególnie w łańcuchu dostaw.
Nie zabraknie także tematu lotniczego cargo, który staje się coraz bardziej istotnym elementem transportowej układanki. Przyglądając się udziałowi polskiego cargo w rynku europejskim, zwrócimy uwagę na wyzwania i perspektywy tego segmentu.
Następnie - po komunikacji miejskiej w warszawskim smart city, niedocenianym procesie paletyzacji, czy też rosnącym zapotrzebowaniu na powierzchnie magazynowe na Pomorzu - dotrzemy do zagadnienia algorytmów w e-commerce i praktycznych aspektów współpracy z dostawcami usług co-packingowych. Zanurzamy się w świat logistyki, gdzie precyzja, innowacyjność i zrównoważony rozwój to kluczowe wartości.

Czasopismo Logistyka nr 1/2024, marzec

Przekonujemy się, że w logistyce nic nie jest stałe i żadna strategia zarządzania nie jest „na zawsze”. Coraz większego znaczenia nabierają rozwiązania z zakresu elastycznych łańcuchów dostaw, stosowane pierwotnie w przypadku produktów innowacyjnych i produktów o krótkim cyklu życia (jak np. w modzie). Dzisiaj ta elastyczność, łatwość dostosowania się do nagłych zmian i trudnego do przewidzenia popytu staje się atutem, dzięki któremu udaje się – w mniejszym lub większym stopniu – zapobiegać kryzysom związanym z zaburzeniami w łańcuchach dostaw.

Czasopismo Logistyka nr 6/2023, grudzień/styczeń

Cyfryzacja łańcuchów dostaw jest obecnie jednym z najważniejszych czynników wpływających na efektywność i konkurencyjność przedsiębiorstw. Jest wiele elementów oddziałujących na rozwój nowoczesnych rozwiązań cyfrowych, a wszystkie mają na celu zwiększenie odporności i elastyczności łańcuchów dostaw. Przed tym wyzwaniem stają również systemy informatyczne, integrujące informacyjnie całe łańcuchy dostaw.

12 miesięcy w logistyce 2023 - numer specjalny

To nie był łatwy rok dla branży logistycznej. Geopolityczna niestabilność, wysokie koszty prowadzenia biznesu, wzrost cen produktów i usług oraz niedobór pracowników odcisnęły wyraźne piętno na polskiej gospodarce. Niepewność jutra przełożyła się na ostrożniejsze inwestycje i powszechne poszukiwanie oszczędności. A jednak wbrew wszelkim prognozom rok 2023 możemy uznać za niezwykle udany pod kątem liczby wdrożeń nowych technologii w transporcie, wzrostu poziomu automatyzacji czy popytu na powierzchnię magazynową. Firmy coraz chętniej szukają optymalizacji kosztów poprzez inwestycje w robotyzację, cyfryzację i alternatywne źródła energii, ale także coraz bardziej świadomie angażują się w działania prośrodowiskowe: nie tylko w celu zmniejszenia śladu węglowego i ograniczenia wykorzystania plastiku w procesie pakowania, ale także wprowadzając na rynek inteligentne opakowania zwrotne wielokrotnego użytku. O wspomnianych trudnościach jak i spektakularnych sukcesach mówią eksperci, których zaprosiliśmy do współpracy przy niniejszym numerze specjalnym LOGISTYKI. Inspirującej lektury!

Elektromobilność IVECO w rytm muzyki zespołu Metallica

IVECO ogłosiło partnerstwo z Rock & Roll Hall Of Famers Metallica podczas premiery nowej, pełnej gamy pojazdów w Barcelonie. Marka będzie wspierać zespół podczas europejskiego etapu ich światowej trasy koncertowej M72, która wypełni obiekty na całym kontynencie od maja do lipca 2024 roku. Elektryczne i napędzane gazem ziemnym pojazdy ciężarowe i dostawcze IVECO dołączą do karawany zespołu Metallica, przewożąc zespół i jego sprzęt do miejsc koncertów w Monachium, Helsinkach, Kopenhadze, Warszawie i Madrycie. Ogłoszenie współpracy zakończyło się oficjalną premierą wideo nowej pełnej gamy IVECO, wzbogaconą "elektryzującą" ścieżką dźwiękową przeboju Metallica "It's Electric".

Postis otwiera oddział w Polsce

Działająca na 25 rynkach europejskich firma, która opiera swoją technologię na AI i Big Data, otwiera oddział w Polsce. W perspektywie 2 lat chce być tu jednym z najważniejszych graczy rynku dostaw dla e-commerce. Na koncie ma już strategiczne partnerstwa zarówno z klientami międzynarodowymi jak i lokalnymi, w tym np. Amazonem, Carrefourem, Ikeą czy BaseLinkerem.

Subskrybuj to źródło RSS