Choć infrastruktura transportowa i działalność przewozowa stanowią łącznie jeden system gospodarczy, mają różne cechy ekonomiczne. Dlatego też w opracowaniu Ekonomika transportu rozdzielono kwestie związane z infrastrukturą i firmą transportową.
W rozdziale 1-3 omówiono cechy infrastruktury i wyjaśniono problemy jej wykorzystania. Szczególną uwagę zwrócono na problem kongestii. Jest to przede wszystkim ogromny problem w transporcie. Trzeba jednak pamiętać, iż kongestia to zjawisko wiążące się z przepływami, a więc zjawisko występujące we wszystkich systemach logistycznych. Zrozumienie kongestii transportowej winno być więc początkiem analizy tego zjawiska w logistyce.
Rozdziały 4-6 poświęcono prezentacji zasadniczych problemów sektora i rynku transportowego oraz strategii firm przewozowych. Wskazano na prawidłowości decydujące o przekształceniach sektora, wyjaśniono procesy zachodzące na rynkach transportowych i przeanalizowano sprawę określania rynku firmy przewozowej. Ponadto omówiono strategie firm transportowych.
Wprowadzenie.
1. Właściwości infrastruktury transportowej i jej rozwój.
2. Użytkowanie infrastruktury transportowej.
3. Kongestia transportowa.
4. Sektor transportowy - charakterystyka i model sektora.
5. Rynek transportowy.
6. Strategie przedsiębiorstw transportowych.