Opracowanie ukazało w dwóch wersjach językowych: niemieckiej i angielskiej. Redaktorami raportu są Steffen Nestler i Thomas Nobel, znani nie tylko w Niemczech analitycy rynku nieruchomości logistycznych, a także członkowie zarządu Deutsche GVZ-Gesellschaft mbH (Spółka ds. Rozwoju i Eksploatacji Centrów Logistycznych), organizacji zrzeszającej niemieckie centra logistyczne (GVZ) i reprezentującej je w europejskim stowarzyszeniu Europlatforms.
W ramach badania zidentyfikowano aż 300 centrów logistycznych w 32 krajach. Przedmiotem zainteresowania autorów badania było 90 obiektów.
Ranking TOP 20 otwiera Interporto Verona. Liderami rankingu są włoskie i niemieckie centra logistyczne. W kontekście badania warto podkreślić rosnące znaczenie naszego kraju na mapie najważniejszych europejskich obiektów logistycznych, czego dowodem jest wysoka pozycja CLIP Logistics.
Do oceny badanych centrów logistycznych autorzy opracowania stworzyli katalog 40 kryteriów. Wśród nich znalazły się m.in.: wielkość powierzchni, stopień komercjalizacji, opcje rozszerzenia powierzchni, liczba przedsiębiorstw na terenie CL, aktualna i docelowa liczba zatrudnionych, liczba zatrudnionych w podmiotach odpowiedzialnych za rozwój CL, wielkość pustostanów, liczba operatorów logistycznych, oferta usług terminalowych, wykorzystanie terminalu, znaczenie CL dla regionu, znaczenie dla rozwoju: logistyki miejskiej, "zielonej logistyki" i intermodalności, pozycjonowanie w obrębie transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.
1. Wstęp
2. Podstawy metodyczne badania
3. Podsumowanie rankingu
4. Prezentacja i analiza wyników badania
5. Podsumowanie i wnioski.
Na końcu książki znajdują się 2 załączniki. Pierwszy z nich zawiera wzór rozbudowanej ankiety, skierowanej do uczestników badania; w drugim znajdziemy wykaz centrów logistycznych z podziałem na "TOP 20" i nowe obiekty.