Optymalizuj logistykę w firmie: Aktualne trendy i sprawdzone rozwiązania dla Twojego biznesu

Zaloguj się

Kody kreskowe i inne globalne standardy w biznesie

obrazek
  • Kategoria: Logistyka
  • Autor: Elżbieta Hałas (red.)
  • ISBN: 978-83-63186-24-1
  • Data wydania: 2012
  • Wydawca: Instytut Logistyki i Magazynowania

Odwiedź stronę wydawcy

Wszystko zaczęło się ponoć ponad 60 lat temu, pewnego słonecznego popołudnia na plaży w Miami. Wtedy to Joe Woodland wpadł na pomysł, w jaki sposób  można  rejestrować  automatycznie sprzedaż towarów  przy kasie – przyszedł mu do głowy kod kreskowy…

Zespół autorów książki postawił sobie za zadanie przedstawienie możliwie najszerszej i aktualnej informacji dotyczącej najważniejszych zagadnień związanych z  unikalną identyfikacją produktów na rynku i problematyką automatycznej rejestracji danych. Stanowi ona kompendium wiedzy na temat dotychczasowych osiągnięć w tej dziedzinie oraz rozwoju międzynarodowych standardów. Monografia  koncentruje się na systemie GS1 i  wdrożeniach wykorzystujących standardy opracowane w ramach tego systemu. Od momentu wynalezienia kodu kreskowego powstało wiele systemów branżowych czy krajowych, ale to system GS1 jest obecnie jedynym spójnym układem zasad identyfikacyjnych i komunikacyjnych funkcjonujących na całym świecie, niezależnie od branży. Celem książki jest przybliżenie działania nowoczesnych technologii w łańcuchu dostaw oraz pokazanie nowej jakości i korzyści płynących z zastosowanych w nich standardów.
  
Książka składa się czterech części opisujących:

- zasady  stosowania standardów identyfikacyjnych,
- technologie wykorzystujące standardy identyfikacyjne (kody kreskowe, GDSN, EDI, EPC/RFID),   
- reguły  wdrożeniowe w całym łańcuchu dostaw,
- rozwiązania branżowe, dedykowane określonym obszarom.

Książka będzie pomocna  dla wszystkich menedżerów logistyki  w Polsce i zachęci ich do odważnego stosowania nowych rozwiązań u siebie w firmach.  Sięgną  po nią  także  studenci  logistyki, aby  poznać  zasady funkcjonowania łańcucha dostaw oraz  zrozumieć  rolę standaryzacji we współczesnej globalnej gospodarce.