Wózki terenowe MANITOU

Przez wózki terenowe rozumie się jezdniowe środki transportowe, przystosowane do przemieszczania się w trudnym, najczęściej miękkim i nieutwardzonym terenie. Są one przeważnie wyposażone w cztery koła napędowe o większej średnicy i równocześnie skrętne.

Mają one powiększony prześwit między dolną płaszczyzną konstrukcji wózka a jezdnią. Bardzo dużym producentem tego rodzaju wózków jest międzynarodowa grupa MANITOU, z Ancenis w zachodniej Francji, leżącym niedaleko Nantes oraz znanego portowego miasta St. Nazaire. Grupa MANITOU zatrudnia 2200 pracowników w 20 zakładach na całym świecie. W 1999 r. sprzedała swoje wyroby o wartości 614 mln EURO. Sprzedaż w I półroczu 2000 r. wzrosła o 36 % w porównaniu z analogicznym okresem 1999 r., co potwierdza wzrost zainteresowania wózkami MANITOU przez wymagających klientów na wszystkich kontynentach.
MANITOU swoje wyroby tak zaprojektował, aby spełniały one przede wszystkim wymagania 3 działów gospodarki, a mianowicie budownictwa, rolnictwa i określonych rodzajów przemysłu (np. drzewnego, papierniczego, wytwarzania prefabrykatów betonowych). Obecnie MANITOU wchodzi z 31 modelami na nowy rynek wózków z podnoszoną platformą roboczą.
Niniejszy artykuł jest sprawozdaniem z wyjazdu technicznego do Zakładów MANITOU w Ancenis, a właściwie stanowi przegląd wybranych produktów tej grupy producenckiej, które zostały zaprezentowane albo na stanowiskach produkcyjnych, podczas prób (np. stateczności) lub w doświadczalnej eksploatacji (łącznie z pokonywaniem wzniesień i „oczek” wodnych). Współorganizatorem wyjazdu był polski przedstawiciel koncernu MANITOU – firma Transtechnik z Warszawy.
 
Do bardziej interesujących wózków terenowych MANITOU zaliczyć można:
1) Wózek podnośnikowy wysięgnikowy teleskopowy z uchwytem widłowym (ryc. 1) – wykorzystywany przede
wszystkim w budownictwie. Posiada doskonałe parametry eksploatacyjne (np. możliwość zmiany napędu bądź na tylko 2 koła, bądź 4 koła; wysokie zawieszenie pozwalające na pokonywanie przeszkód terenowych, sposób zamocowania wysięgnika gwarantuje dobrą widoczność w zakresie 360°).
2) Wózek podnośnikowy czołowy z masztem („klasycznym”) ramowym (ryc. 2) – o napędzie spalinowym wysokoprężnym Perkinsa lub gazowym, z przekładnią hydrostatyczną. Ten typoszereg tworzy 5 modeli oznaczonych MSI20 – MSI50 o udźwigu od 2 t do 5 t oraz 5 modeli – MC30 – MC70 (o udźwigu 3 t – 7 t, z silnikiem wysokoprężnym o mocy 80 – 100 kW).
Artykuł pochodzi z czasopisma „Logistyka” 2001/1.
 

L2001-1s41.pdf