A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9
Rynek jako obszar ryzyka w działalności logistycznej
Autor: Książkiewicz Dorota, Mierkiewicz Dariusz
Źródło: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Gdańskiego nr 47. Ekonomika Transportu i Logistyka
Rok wydania: 2013
Wydawnictwo: Uniwersytet Gdański
Miejsce wydania: Gdańsk
ISBN: 0208-4821
Streszczenie:

Przedsiębiorstwa logistyczne operują w bardzo zróżnicowanym i zmiennym otoczeniu rynkowym. Rynek, geopolityka, środowisko, infrastruktura – to wszystko generuje różne zagrożenia. Ryzyko związane jest przede wszystkim z czynnikami koniunkturalnymi oraz zmian w otoczeniu konkurencyjnym. Zarządzanie ryzykiem wymaga stosowania procedur bezpieczeństwa, ale często także podejmowania niestandardowych i innowacyjnych działań. 

Słowa kluczowe: otoczenie gospodarcze, ryzyko gospodarcze, sektor TSL, warunki rynkowe, ryzyko w działalności logistycznej
Rynek powierzchni magazynowych w Polsce - analiza trendów
Autor: Kolińska Karolina
Źródło: Gospodarka Materiałowa & Logistyka 2014 nr 3, s. 13-16
Rok wydania: 2014
Streszczenie:

W artykule przedstawiano analizę trendów na rynku powierzchni magazynowych w Polsce. Zakres analizowanych danych obejmuje lata 2009-2013. Przedstawione analizy odnoszą się zarówno do poziomu województwa, jak i typu właściciela. Dodatkowo scharakteryzowano rynek magazynowy w zakresie budowli typu BTS, które coraz częściej powstają na terenie Polski.

Słowa kluczowe: infrastruktura logistyczna, infrastruktura logistyczna punktowa, powierzchnie magazynowe
Rynek powierzchni magazynowych w Polsce w 2014 roku
Autor: Kolińska Karolina
Źródło: Gospodarka Materiałowa & Logistyka 2015 nr 4 s. 21-25
Rok wydania: 2015
Streszczenie:

W artykule przedstawiono analizę trendów na rynku powierzchni magazynowych w Polsce. Zakres analizowanych danych obejmuje lata 2009-2014. W celu szczegółowego przedstawienia sytuacji na rynku powierzchni magazynowych zestawienia przygotowano w podziale na poszczególne województwa oraz typ właściciela danej powierzchni magazynowej.

Słowa kluczowe: rynek powierzchni magazynowych, infrastruktura logistyczna punktowa, powierzchnie magazynowe, obiekty magazynowe
Ryzyko operacyjne w planowaniu popytu na produkty w łańcuchach dostaw
Autor: Natalia Szozda, Artur Swierczek
Źródło: Modelowanie procesów i systemów logistycznych. Cz. XIII. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Gdańskiego
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Uniwersytet Gdański
Miejsce wydania: Gdańsk
Opis fizyczny: (liczba stron) 197-214
Streszczenie:

Działania w łańcuchu dostaw powinny być podporządkowane dążeniu do zaspokojenia potrzeb i oczekiwań klientów. W związku z tym uczestnicy łańcucha dostaw podejmują czynności zmierzające do wyznaczenia możliwie dokładnych wielkości przyszłego popytu na produkty. Wiąże się to jednak z wieloma trudnościami. Poprawność prognoz popytu zależy bowiem od wielu czynników, m.in. regularności sprzedaży i zamówień, ilości produktów w ofercie firmy, cyklu życia produktu, zmiennej sytuacji rynkowej i innych. Wyróżnione czynniki mogą generować określone ryzyko operacyjne, skutecznie zakłócające proces planowania popytu na produkty w łańcuchach dostaw. Celem referatu jest identyfikacja czynników ryzyka operacyjnego i ich skutków w procesie planowania popytu  na produkty w łańcuchach dostaw. Wnioski z przeprowadzonych badań zostały sformułowane na podstawie analizy funkcjonowania 40 łańcuchów dostaw firm produkcyjnych i usługowych.

Słowa kluczowe: proces planowania popytu, ryzyko operacyjne, łańcuch dostaw
Samosterowanie jako początek nowego trendu w logistyce (cz. 1)
Autor: Szmelter Agnieszka, Woźniak Henryk
Źródło: Logistyka 2013 nr nr 6, s. 21-25
Rok wydania: 2013
Streszczenie:

Charakterystyczną cechą samosterowania w systemach logistycznych jest przesunięcie funkcji decyzyjnych z centralnych ogniw planowania i sterowania na przedmioty logistyki. Przedmiotami logistyki są wszelkie, pozyskane przez przedsiębiorstwo, produkowane, zbywane oraz utylizowane materiały i towary, jak również związane z nimi informacje.

Słowa kluczowe: systemy logistyczne, samosterowanie, planowanie
Samosterowanie jako początek nowego trendu w logistyce (cz. 2)
Autor: Szmelter Agnieszka, Woźniak Henryk
Źródło: Logistyka 2014 nr 1, s. 16-19
Rok wydania: 2014
Streszczenie:

Charakterystyczną cechą samosterowania w systemach logistycznych jest przesunięcie funkcji decyzyjnych z centralnych ogniw planowania i sterowania na przedmioty logistyki. Przedmiotami logistyki są wszelkie, pozyskane przez przedsiębiorstwo, produkowane, zbywane oraz utylizowane materiały i towary, jak również związane z nimi informacje.

Słowa kluczowe: samosterowanie, systemy logistyczne, planowanie
SECI model and facilitation on change management in metallurgical enterprise
Autor: Grzybowska Katarzyna, Gajdzik Bożena
Źródło: Metalurgija 2013 nr 2, s. 275-278
Rok wydania: 2013
Streszczenie:

Organisational change management is not efficient without gaining and sharing knowledge by the members of the enterprise. Both in the conditions of relative organisational stability and in organisational chaos resulting from dynamic introduction and management of changes there is a constant need of improvement and of shaping competences and distribution of knowledge in the enterprise. The publication presents key programs of building knowledge conducted in a metallurgical enterprise. 

Słowa kluczowe: SECI model, zarządzanie wiedzą, przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwa metalurgiczne
Selektywna bramka RFID
Autor: Maćkowiak Adam, Sieczkarek Krzysztof, Wojciechowski Józef, Kaźmierczak Paweł, Wojciechowski Adam
Źródło: Logistyka 2013 nr 1, s. 41-42
Rok wydania: 2013
Streszczenie:

W artykule opisano opracowanie prototypu bramki RFID, która realizuje skuteczne i selektywne odczytywanie znaczników RFID bez konieczności zmian infrastrukturalnych otoczenia, co umożliwia uniezależnienie się od środowiska, w którym jest instalowana. Pole poprawnego odczytu jest tu kształtowane przez zastosowanie w układzie odpowiednich materiałów absorpcyjnych, pochłaniających fale elektromagnetyczne oraz eliminujących z układu zjawiska niepożądane, takie jak: załamywanie się i odbijanie fal. Bramka jest wykonana modułowo, z materiałów gwarantujących jej wystarczającą wytrzymałość mechaniczną i ochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Słowa kluczowe: RFID, technologie radiowe, AI, automatyczna identyfikacja
Powered by Sigsiu.NET

Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.