A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9
Możliwości integracji transportu kolejowego i lotniczego na przykładzie portu lotniczego Szczecin-Goleniów
Autor: Mańkowska Marta, Mańkowski Tomasz
Źródło: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego nr 778, Problemy Transportu i Logistyki nr 22, s. 125-141
Rok wydania: 2013
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Miejsce wydania: Szczecin
ISBN: 1640-6818
Streszczenie:

Celem artykułu jest prezentacja podstawowych zagadnień opisujących problematykę intermodalności w segmencie przewozów pasażerskich w kontekście integracji usług transportu kolejowego i lotniczego w ramach koncepcji airport rail links,jak również ocena możliwości wdrażania tej koncepcji w działalności polskich portów lotniczych na przykładzie Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.

Słowa kluczowe: transport intermodalny, rynek przewozów pasażerskich, airport rail links, port lotniczy Szczecin-Goleniów
Moя лoгиcтикa: Русский язык для логиcтикоь. Język rosyjski dla logistyków
Autor: Dudakow Vladimir, Szołtysek Jacek
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Instytut Logistyki i Magazynowania
Miejsce wydania: Poznań
ISBN: 978-83-87344-99-3
Opis fizyczny: 197 s.
Streszczenie:

Podręcznik do nauki języka rosyjskiego zawiera 20 rozdziałów tematycznych, ułożonych według podobnego schematu. Każdy rozdział składa się z tekstu związanego z omawianą tematyką. Następnie wprowadzane są ćwiczenia mające na celu rozwój umiejętności w zakresie rozumienia, tłumaczenia i konwersacji w języku rosyjskim. Jako uzupełnienie rozdziałów autorzy zaproponowali ćwiczenia sprawdzające słownictwo, utrwalenie występujących w danym rozdziale terminów specjalistycznych, opanowanie synonimów oraz wdrażanie do wykorzystywania pojęć we właściwym kontekście. Na końcu książki zamieszczono wzory wybranych dokumentów w języku rosyjskim oraz słownik terminów logistycznych rosyjsko-polski i polsko – rosyjski. Vladimir Dudakow – filolog i Jacek Szołtysek – logistyk – starali się znaleźć kompromis pomiędzy potrzebami nauczenia języka specjalistycznego a prezentowaniem zakresu logistyki.

Słowa kluczowe: podręcznik, język rosyjski, logistyka, pomoce dydaktyczne, edukacja logistyczna
My Logistics. Język angielski dla logistyków
Autor: Matulewska Aleksandra, Matulewski Marek
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Instytut Logistyki i Magazynowania
Miejsce wydania: Poznań
ISBN: 978-83-87344-24-4
Opis fizyczny: 210 s.
Streszczenie:

Podręcznik jest zbiorem angielskich tekstów źródłowych o tematyce logistycznej, uzupełnionych ćwiczeniami leksykalnymi oraz zadaniami rozwijającymi sprawność pisania i swobodnego wypowiadania się na tematy związane z logistyką. Każdy z 25 rozdziałów tematycznych (units) rozpoczyna się czytanką, do której został przygotowany glosariusz podstawowych terminów w niej występujących. Kolejnym elementem są ćwiczenia leksykalne, mające na celu utrwalanie słownictwa użytego w czytankach, a także ćwiczenia na mówienie i redagowanie podstawowych pism z zakresu logistyki. Podręcznik jest przeznaczony dla osób przygotowujących się do pracy w branży logistycznej, przede wszystkim uczniów kształcących się w zawodzie technik logistyk oraz studentów logistyki - słuchaczy lektoratów języka angielskiego. Cel, jaki postawili sobie autorzy, to przygotowanie uczniów do prowadzenia rozmów i korespondencji z anglojęzycznymi kontrahentami pracującymi w działach logistyki przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych, firmach logistycznych i spedycyjnych. Przyswojenie materiału ujętego w książce pozwoli na uzupełnienie i podniesienie znajomości języka angielskiego, a w szczególności doskonalenie posługiwania się terminologią logistyczną.

Słowa kluczowe: edukacja logistyczna, język angielski, podręcznik, pomoce dydaktyczne
Nadzór nad regałami magazynowymi oddawanymi do użytku i podczas eksploatacji
Autor: Wojciechowski Adam
Źródło: Przemysł Spożywczy 2014 nr 8, s. 58
Rok wydania: 2014
Streszczenie:

Na różnych etapach w łańcuchach dostaw związanych z produkcją i dystrybucją artykułów spożywczych eksploatowane są magazyny. Wiele z nich wyposażonych jest w różnego rodzaju regały. Ich eksploatacja wymaga od użytkowników sprawowania nad nimi nadzoru, który zapewni odpowiednie bezpieczeństwo pracy w ich otoczeniu. W artykule omówiono zagadnienia związane z nadzorem nad najczęściej użytkowanymi w magazynach regałami paletowymi na etapie oddawania ich do i podczas eksploatacji.

Słowa kluczowe: regały, regały paletowe, wyposażenie magazynu
Najlepsze praktyki w logistyce i zarządzaniu łańcuchami dostaw szansą wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw i wsparcia zrównoważonego rozwoju
Autor: Krzyżaniak Stanisław
Źródło: Logistyka 2011 nr 6, s. 8-10
Rok wydania: 2011
Streszczenie:
Najlepsze/dobre praktyki w obszarze logistyki i zarządzania łańcuchami dostaw stanowią znaczące uwarunkowanie konkurencyjności przedsiębiorstw jak i harmonijnego, zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Dotyczy to najlepszych praktyk jako takich, stanowiących ponadstandardowe sposoby działania i stosowane rozwiązania organizacyjne i techniczne, jak i jako dobrze opisanych wzorców funkcjonowania, mogących stanowić punkt odniesienia i swego rodzaju „przepis" na lepsze działanie. To drugie wymaga jednak skutecznych sposobów transferu najlepszych praktyk i umiejętności ich wdrażania w innych - często znacząco odmiennych - warunkach.
Słowa kluczowe: dobre praktyki, logistyka, konkurencyjność, zarządzanie,łańcuchy dostaw, przedsiębiorstwa
Narzędzia IT w logistycznych procesach decyzyjnych małych i średnich przedsiębiorstw
Autor: Hanus Piotr, Zowada Krzysztof
Źródło: J. Witkowski, A. Skowrońska (red.), Strategie i logistyka w warunkach kryzysu, Prace Naukowe UE we Wrocławiu, nr 382, s. 290-304
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: Uniwersytet Ekonomiczny
Miejsce wydania: Wrocław
ISBN: 978-83-7695-483-7
Opis fizyczny: 15 s.
Streszczenie:

Choć decyzje logistyczne w małych i średnich przedsiębiorstwach niejednokrotnie z operacyjnego punktu widzenia są prostsze, to często z racji braku ich powtarzalności oraz odpowiednich kompetencji osób je podejmujących, mogą nastarczać wielu problemów. Ponadto wciąż wśród właścicieli i menedżerów mniejszych przedsiębiorstw obecne jest przeświadczenie o braku wystarczających środków finansowych na zakup odpowiednich rozwiązań IT wspierających podejmowanie decyzji, w tym decyzji logistycznych. Współcześnie dostęp do określonych narzędzi informatycznych wydaje się jednak o wiele łatwiejszy. Powstają systemy i oprogramowanie dedykowane sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw, uwzględniające jego potrzeby. Dodatkowo istnieją firmy, których działania pod kątem dostarczania narzędzi IT (oprogramowania) dla sektora MSP trwają od dłuższego czasu. Wydaje się zatem, że problematyka wyboru i zastosowania odpowiednich narzędzi wspierających procesy decyzyjne w mniejszych firmach związana jest często ze świadomością decydentów, iż istnieje dedykowana dla nich grupa narzędzi IT. W świetle przedstawionych okoliczności będących odzwierciedleniem podejmowanego przez autorów problemu badawczego związanego z wykorzystaniem narzędzi IT w procesach decyzyjnych MSP, celem artykułu jest określenie stanu istniejącego w zakresie dostępności i stopnia wykorzystania narzędzi IT w logistycznych procesach decyzyjnych małych i średnich przedsiębiorstw.

Słowa kluczowe: małe i średnie przedsiębiorstwa, systemy informacji, systemy IT, proces decyzyjny
Narzędzia oceny procesów logistycznych
Autor: Adamczak Michał, Domański Roman, Cyplik Piotr
Źródło: LogForum 2013 nr 4, artykuł 4
Rok wydania: 2013
Streszczenie:

Celem artykułu jest przedstawienie narzędzi wykorzystywanych w ocenie procesów oraz ich współdziałania w warunkach symulacyjnych.

Słowa kluczowe: ocena procesów, modelowanie procesów, symulacja procesów, zarządzanie procesami
Nowe ujęcie magazynowania
Autor: Frąckowiak Piotr
Źródło: Ważenie Dozowanie Pakowanie 2018 nr 2, s. 66-67
Rok wydania: 2018
Streszczenie:

Artykuł dotyczy korzyści wynikających z wdrożenia automatycznej identyfikacji w magazynie zaopatrzenia i stosowania etykiet logistycznych GS1.

Słowa kluczowe: magazynowanie,AI, automatyczna identyfikacja, etykiety logistyczne
Powered by Sigsiu.NET

Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.